*
Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye 0544 716 20 45

Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye 0544 716 20 45


Akülü Tekerlekli sandalye kiralamalarında fiyatlarımız günlük, haftalık ve aylık olarak değişiklik göstermektedir. Kiralama prosedürümüz ve sözleşmemiz için uzman ekibimizle irtibata geçiniz.
 
Kiralık Katlanabilir Akülü Tekerlekli Sandalye Genel Özellikleri

Ürün performansına göre gayet uygun fiyatta bir akülü sandalyedir.
Sağlam çelik şasesi katlanabilir özelliktedir.
Ayaklıklar çıkartılabilir özelliktedir.
Kolçaklar çıkartılabilir ve yükseltilebilir özelliktedir.
Katlanabilir ve demonte edilebilir özelliği ile rahatlıkla taşınıp depolanabilir.
Yumuşak dolgu ön ve arka tekerlekleri ile rahat bir kullanım imkanı sunar.
İç ve dış mekan kullanımına uygundur.
Manuel kullanım seçeneği mevcuttur.
Aküler taşıma kutuları ile rahatlıkla sökülebilir.

İLETİŞİM 0544 716 20 45.

*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İşitme Engelliler İşaret Diliyle Aşçılık Öğreniyor  (Okunma sayısı 2094 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20661
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
İşitme Engelliler İşaret Diliyle Aşçılık Öğreniyor
« : Temmuz 06, 2011, 04:38:31 ÖÖ »


Adana'da Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR)'nun desteğiyle işitme ve konuşma engelli bireylere iş garantili aşçılık kursu veriliyor. 'Kulağım Olur Musun İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği'nin girişimiyle gerçekleştirilen kursa, aralarında ev hanımları ile babaların da bulunduğu 7'si bayan, 12 engelli katılıyor. Çukurova Aşçılar Derneği Genel Sekreteri Fatma Çıkla'nın usta eğiticiliğini yaptığı programda, dernek başkanı ve işaret dili tercümanı Hasan Çalıkuşu'nun yardımlarıyla dersler veriliyor. Haftada 40 saatlik dersin sunulduğu organizasyonda video, bilgisayar ve yazı tahtası yanında uygulama yapılıyor.

Kulağım Olur Musun İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkanı Hasan Çalıkuşu, İŞ-KUR'un 67 bin lira hibe desteği verdiği 'İşitme Engelliler Aşçılık Kursu'nun Türkiye'de ilk kez düzenlendiğini söyledi. Altı aylık eğitim sonrasında 12 kadın ve erkek engelliye 'aşçılık sertifikası'nın verilip işe yerleştirileceğini belirten Çalıkuşu, "İstihdam garantili proje kapsamında kursa devam eden kursiyerlerimize günlük 15 lira harcırah veriyoruz. Derslerde etli, sebzeli, yemeklerden tatlı ve salata çeşitlerine; kişisel bakım, işe hazırlık, hijyenden, bulaşık yıkamadan çöp atmaya kadar her türlü bilgi sunuluyor. Başarı belgelerini alan çoğu evli ve çocuk sahibi üyelerimiz fabrika ve lokantalarda aşçı olarak işe yerleştirilecek. " dedi. Amaçlarının, evlerinden çıkamayan işitme ve konuşma engellileri topluma kazandırmak olduğunu vurgulayan Çalıkuşu, bu ve benzeri projelerle yaşam kalitesini artırmaya çalıştıklarını kaydetti.

İŞARET DİLİYLE MESLEK ÖĞRETMEK

Eğitmen Fatma Çıkla da ilk defa katıldığı böyle bir kursta, iletişim sorunu nedeniyle bazı sıkıntılar çektiğine işaret etti. Daha önce başka mesleki örgütlerle çalıştığını anlatan Çıkla, "Burada çok zorlandım. El hareketleriyle birilerine meslek öğretmek gerçekten çok değişik bir duygu. Zorlukları tercümanımız aracılığıyla yenmeye gayret ediyorum. Hepsinin okuma yazması var. Algıları iyi. Yemek yapmayı seviyorlar. Yazarak ve bilgisayarı kullanarak yemek tariflerini yapıyorum. Her gün en az dört çeşit yemek öğretiyorum. Benim için de değişik bir deneyim oldu. " diye konuştu.

Kursun en neşeli simalarından, bir çocuk annesi Elif Tuygun işaret diliyle evdeki sıkıntılarını bu eğitimle yendiğini aktardı. İşitme engelli Mehmet Emin Yetişyiğit de karpuzla arkadaşlarına yaptığı gösteriyle aktiviteye renk kattı. Halde karpuz yükleme işinde çalışan Yetişyiğit, atılan karpuzları bir top gibi tutarak ve kolunun üzerinde dengede tutarak, kursiyerlerin ilgi odağı haline geldi. Keyiflenen işitme engelliler "müziksiz" tempolu bir biçimde halay çekerek, başka marifetlerini sergiledi. 

05.07.11 - CHA