*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Minik Öğrencilerin Masalları Engellilere Destek Oldu  (Okunma sayısı 2780 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Minik Öğrencilerin Masalları Engellilere Destek Oldu
« : Haziran 17, 2011, 04:22:05 ÖS »

Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde bir ilköğretim okulunda eğitim gören öğrenciler, yazdıkları masal kitabından elde ettikleri parayla 10 bedensel engelliye tekerlekli sandalye armağan etti.

Aa muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kuşcu Beldesi İlköğretim Okulu 4/B sınıfı öğrencileri, serbest etkinlikler dersinde masal yazmaya başladı. Öğrenciler, 5 ay içerisinde yazdıkları 19 masalı 38 sayfalık kitapta topladı. Masal kitabından bin adet bastırıldı. Kitabın satışından elde edilen gelirle 10 bedensel engelli için tekerlekli sandalye satın alındı.

Tekerlekli sandalyeler Yeşilyurt Kaymakamı Zafer Oktay, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Yılmaz ve Kuşcu İlköğretim Okulu Müdürü Ayhan Duran tarafından bedensel engelli vatandaşlara teslim edildi.

Kaymakam Oktay Aa muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin yaptığı bu anlamlı etkinliğe sevindiğini belirterek, "Öğrencilerimiz 10 vatandaşımızın tekerlekli sandalyeye kavuşmasını sağladılar. Öğrencilerimiz herkese örnek oldu. Böyle öğrencilerin olduğu ilçede çalışmak beni de çok mutlu etti" dedi.

Öğrencilerin kitaplarından elde edilen gelirle alınan tekerlekli sandalyeleri teslim ettiklerini ifade eden Oktay, "İlçemizde öğrencilerimiz, sorumluluk sahibi bireylerin yetiştirildiğini göstermekte. Öğrencilerimizin bu davranışının ilçe halkımıza örnek olması lazım. Bu sosyal projelerimize herkesin katılması lazım. Öğrencilerimizin bu davranışı bize örnek oldu" diye konuştu.

Sınıf öğretmeni Serkan Akbulut ise Türkiye'de 8, 5 milyon engelli bulunduğuna işaret ederek, Öğrencileriyle çevrelerindeki engelli vatandaşlara yardımcı olmak istediklerini söyledi.

Akbulut, "O amaçla öğrencilerim uğraştılar. Yazdıklarını, derleyip düzenleyip güzel bir masal kitabı oluşturduk. Kitapları da satarak çevremizdeki insanların yüzünü güldürmek istedik. 10 adet tekerlekli sandalye aldık. Sosyal Bilgiler dersindeyken 'çevremizdeki insanlara nasıl faydalı olabiliriz?' diye düşündük. Aklımıza engelli insanlarımız geldi. Başarı sadece sınavlarda alınan 90'lar, 100'ler değil. ya da karneye yansıyan notlar değil veya alınan belgeler değil. Asıl başarı çevremizdeki sorunları fark edip o sorunlara çözüm bulabilmek ve bu sayede topluma örnek olabilecek davranış diye düşünüyorum. Bu yüzden de benim öğrencilerim çok başarılı" dedi.

Masal kitabına her öğrencinin katkı yaptığını anlatan Akbulut, "Kitapta her öğrencimizin masalı var ya da 2-3 öğrencimizin birlikte yazdığı masallar var. Öğrencilerimin bu hareketinden dolayı çok mutluyum. İhtiyacı olanların ihtiyacını gidermek kadar güzel bir şey yok. Öğrencilerim de bunu fark etti. Aynı zamanda büyük bir öz güven kazandılar" diye konuştu.

Öğrencilerinden Büşra Kütük ise "Öğretmenimizin yaptırdığı fabl etkinliğinde masallar yazmaya başladık. Masal kitabımızdan elde ettiğimiz gelirle tekerlekli sandalye alıp vatandaşlarımıza veriyoruz" dedi.

17.06.11 – AA