*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: 101 yılda sadece 1 kez doktora gitti  (Okunma sayısı 2448 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
101 yılda sadece 1 kez doktora gitti
« : Mart 25, 2016, 08:10:22 ÖS »
101 yılda sadece 1 kez doktora gitti

Siverek'te yaşayan ve bugüne kadar sadece bir kere doktora giden 101 yaşındaki Cemile Ekmer'in sağlıklı ve uzun yaşam sırrı ne?

Nüfus kayıtlarına göre 1914 doğumlu olan Cemile Ekmer, 70 yaşındaki tek çocuğu Mehmet Ekmer ve gelini ile Siverek ilçesine bağlı Şirinkuyu Mahallesi'nde yaşıyor.

Eşini 50 yıl önce kaybeden, 6 torunu ile torunlarının 26 çocuğunu gören Ekmer, bir asırlık ömründe çok şeyler yaşadığını söyledi. İlerlemiş yaşına rağmen sağlığının yerinde olduğunu belirten Ekmer, uzun ve sağlıklı yaşamını gençliğinde köyde tükettiği doğal ürünlere borçlu olduğunu söyledi.

"GENÇLİĞİMDE İLAÇ İÇTİĞİMİ HATIRLAMIYORUM"

Yaklaşık 20 yıl önce mide rahatsızlığı nedeniyle ilk ve son kez doktora gittiğini anlatan Ekmer, "Köyde doğdum. Ömrümün çoğunluğunu orada geçirdim. Ailem hayvancılık yapıyordu, imkanlarımız çok yoktu. Kendi yaptığımız bulgur, süt, yoğur, peynir gibi ürünleri tüketiyorduk. Gençliğimde ilaç içtiğimi hatırlamıyorum. Bir kez doktora gittim midem için. Şükürler olsun Allahıma sağlıklıyım. Çocuğum ve torunlarım yanımda bana yardım ediyorlar" diye konuştu.

"İHTİYAÇLARINI KENDİSİ KARŞILIYOR"

Ekmer’in 45 yaşındaki torunu Kadir Ekmer ise babannesinin ömründe sadece bir kez doktora gittiğini belirterek, "Bizi annem ile ninemiz büyüttü. Yüz yaşını aşmasına rağmen kendi başına ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Havaların iyi olduğu günlerde torunlarıyla parka gidip zaman geçiriyor" dedi.

NTV