*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Bağcılar’da Kekemeler Yeni Yıla Konuşarak Girdi  (Okunma sayısı 3461 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Bağcılar’da Kekemeler Yeni Yıla Konuşarak Girdi
« : Ocak 03, 2014, 02:54:33 ÖÖ »
Bağcılar’da Kekemeler Yeni Yıla Konuşarak Girdi

Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen kursta aylarca eğitim gören kekemeler, gördükleri eğitim sonucunda yeni yıla daha düzgün ve seri konuşmanın mutluluğunu yaşayarak girdi.

Bağcılar'da konuşma bozukluğu yaşayan, yaşları 5 ile 50 arasında olan 600 kişi, aldıkları eğitim sonunda seri konuşmaya başladı. Bağcılar Belediyesi, konuşma bozukluğu yaşayan kekemeler için Engelliler Sarayı'nda geçen Nisan ayında açtığı kursa toplam 600 kişi katıldı. Kursiyerler, aylardır aldıkları eğitim sonucu yeni yıla konuşarak girmenin mutluluğunu yaşadı.

HER GÜN 5 SAAT ÇALIŞMA

Konuşma bozukluğu, kekemelik, süratli konuşma, tutuklu ve artikülasyon problemi olanlar kursa başvurarak psikolog ve eğitmenlerin gözetiminde ilk 15 gün aralıksız olarak her gün 5 saat çalışma yaptı. Grup ve bireysel olarak sürdürülen eğitimler de kursiyerler 3 ay boyunca takip ve kontrol dönemine alındı.

"KURSİYERLER YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR"

Konuşma bozuklukları olanların sosyal çevrelerinden uzaklaştığı ve özgüvenini kaybettiğini belirten kurs yöneticileri, "Psikologlarımız kursiyerlerle yakından ilgileniyor. Eğitim öncesi onlarla yüz yüze görüşüyor. Toplam 4 sınıfta verilen 3 haftalık eğitimin ardından seri şekilde konuşmaya başlıyorlar. Eğitimi biten her öğrenci haftada bir gün kontrol için merkezimize geliyor. Eğitimin kalıcı olmasını sağlamak amacıyla kontrollerimize kurs sonrasında da devam ediyoruz" diye konuştu.

"600 KİŞİNİN KONUŞMASI DÜZELDİ"

Kekemeliğin tedavi edilen bir rahatsızlık olduğunu söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Bağcılar'da konuşma zorluğu çeken kardeşlerimiz tedavi olsunlar diye böyle bir kurs açtık. Şu ana kadar yaklaşık 600 kişi eğitim görerek konuşmaları düzeldi. 400 kursiyerimizin de eğitimleri devam ediyor. Onlar da eğitimleri sonunda seri konuşmaya başlayacaklar" diyerek bu tür sıkıntısı olanların Engelliler Sarayı'na başvurmalarını istedi.

02.01.2013 - İHA

Anahtar Kelimeler : TÜRKİYE GÖRMEZLERİ EĞİTİM VE HİMAYE DERNEĞİ GENEL MERKEZİ OSMANAĞA MAH.KIRTASİYECİ SOK. ÇANDAROĞLU APT. NO:32/2 KADIKÖY İSTANBUL