*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: 118 Bin Engelli Çocuk Eğitimden Yoksun  (Okunma sayısı 1817 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
118 Bin Engelli Çocuk Eğitimden Yoksun
« : Temmuz 06, 2013, 06:22:29 ÖÖ »
118 Bin Engelli Çocuk Eğitimden Yoksun

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e engellilerin eğitim ve öğrenim durumlarını sordu. Fatma Şahin'in yanıtı, sosyal devlet anlayışından uzak bir şekilde yönetildiğimizi bir kez daha ortaya koydu.

Yüceer'in soru önergesini yanıtlayan Bakan Şahin, Bakanlığın Ulusal Özürlüler Veritabanı'nda kayıtlı, hayatta olan ve adresi bilinen 5-18 yaş arası eğitim çağındaki birey sayısının Ocak 2013 itibari ile 322 bin 770 olduğunu açıkladı.

Okul Kapanmıyor

Bakan Şahin, "Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığından alınan 2012-2013 eğitim öğretim yılına ait resmi istatistik verilerine göre, ülkemizde özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin 17 bin 411'i özel eğitim okullarında, 25 bin 477'si özel eğitim sınıflarında, 161 bin 392'si ise kaynaştırma eğitimi kapsamında eğitim görmektedir" dedi.

Şahin yanıtında, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan, Metin Sabancı Spastik Çocuklar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde öğrencilerin eğitim-öğretimlerini 2014 yılına kadar sağlanmış olduğunu ifade etti.

Takipçisi Olacağız

Şahin'in yanıtını değerlendiren CHP'li Yüceer, verilen sözlerin sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 600 bin spastik engelli yurttaşın bulunduğunu işaret eden Yüceer, bunlardan sadece yüzde 30'unun eğitim alabildiğine dikkat çekerek, yeni okulların açılması gerektiğini kaydetti.

Engellilerin eğitim, sağlık ve istihdam olanaklarından yararlanmalarının en temel hakları olduğunu söyleyen CHP'li vekil, "Engelli yurttaşlarımıza, çocuklarımıza gereken eğitim hizmeti veremeyen bir sosyal devlet olabilir mi? Önergemizin yanıtı da ortaya koydu ki güzel ülkemizde yüz binden fazla engelli çocuğumuz eğitimden yoksun olarak yaşamak zorunda bırakılıyor.

Bu konunun üzerine çok ciddi bir şekilde eğilmek gerekiyor. Çünkü bu konu, siyaset üstü ele alınması gereken bir konu" şeklinde konuştu.

26.06.2013 - Aydınlık