*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Ameliyat Sonrası Felç Olan Gurbetçinin Hukuk Mücadelesi  (Okunma sayısı 905 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Ameliyat Sonrası Felç Olan Gurbetçinin Hukuk Mücadelesi
« : Şubat 25, 2013, 03:59:08 ÖS »

Uzun yıllar boyun fıtığı sıkıntısı çeken Ahmet Mercan (51), iki yıl önce Köln'de geçirdiği ameliyatların ardından kısmi felç oldu. 'Ameliyat olmazsan felç olursun, dediler. Ameliyatın ardından felç oldum' diyen Mercan, yaşadıklarıyla ilgili hukuki mücadeleye hazırlanıyor.

Almanya'nın Köln kentinden yaşayan 5 çocuk babası Ahmet Mercan'ın hayatı, boyun fıtığı nedeniyle iki yıl önce geçirdiği ameliyatlar nedeniyle zindana döndü. Motor kaynakçısı olarak çalışırken yaşadığı şiddetli ağrılara 9 yıl önce boyun fıtığı teşhis konulan Mercan, sıkıntılarından kurtulmak için 2011'de girdiği ameliyatların ardından kısmi felç oldu. Teşhisin koyulmasından ameliyatlara kadar doktor doktor gezdiğini belirten Mercan, 'Ameliyat olmazsan sonun tekerlekli sandalyeye mahkum olursun, denildi. Ameliyat oldum. Sol tarafımda kısmı felç var. Yardım olmadan yürüyemiyorum. Hayatımı mahvettiler' diye dert yandı. İşinden malulen emekli olan ve yüzde yüz engelli belgesi alan Karamanlı Mercan, yaşadıklarıyla ilgili hukuki mücadele başlatacağını belirtti.

ÖZEL DOKTOR UYARMIŞTI

Ahmet Mercan, başından geçenleri şöyle anlattı '2004 yılında şiddetli bel, boyun ve baş ağrısının yanında, sol kolumda ve ayaklarımda uyuşma başladı. Nörolojiden iç hastalıklara kadar çok çeşitli doktorlara gittim. Gitmediğim doktor kalmadı. Boyun fıtığı denildi. Bir süre hastanede tedavi gördüm. Altı ay sonra gittiğim bir özel doktor boyundaki kemiklerden ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Üç tane diskin değiştirileceğini söyledi. 'Ameliyat olmazsan tekerlekli sandalyeye oturursun' dedi. O doktor ameliyatın pahalı olacağını belirterek sigortamla görüşmemi istedi. Sigortaya gitmeden kendi doktorumla görüştüm. Durumu anlattım. Ama kendi doktorum ameliyata gerek olmadığını belirtti. Özel doktorun para peşinde olduğunu iddia ederek ameliyata karşı çıktı. 2011 Nisan ayına kadar uyku ve ağır kesici haplarıyla ve terapilerle idare ettim. Bu altı yıl boyunca bir iyileşme olmadı.'

AMELİYAT YAPAN DOKTORU GÖRMEDİM

2011 yılının başlarında sol ayağını kaldıramaz hale geldiğini belirten Mercan, sözlerine şöyle devam etti 'O zamana kadar 'gerek yok' diyen doktorlar bu kez ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Yürüyebilmem için bunun şart olduğunu ifade ettiler. 2011 Nisan'ının başında birinci ameliyatımı oldum. Başarısız oldu. Bunun üzerine bir hafta sonra ikinci bir ameliyat yapıldı. İkinci ameliyatın ardından daha da kötüleştim. Hastanede beni ameliyat eden doktoru hiç görmedim. Onu görmek istememe rağmen bir kez olsun yanıma bile gelmedi. Sonra beni o halde taburcu ettiler.'

BAŞIMI DÖRT VİDA TUTUYOR

'Üzerinden iki yıl geçti. Şu anda yürüyemiyorum. Eşimin yardımıyla işlerimi yapabiliyorum. Bunun yanında uykusuzluk, baş ağrısı, bel ağrısı, ayaklarımda uyuşma var. Sol elimi açıp kapayamıyorum. Sol ayağım tutmuyor. Kısacası vücudumun sol tarafı felçli. Bu arada ameliyat sonrası filmleri gösterdiğim uzman bir doktor omurilikte kırık olduğunu ve artık yapabilecek bir şey olmadığını söyledi. Sözde leğen kemiğimden alıp boynuma koyulacaktı. Ama böyle bir işlem yapılmamış. Röntgen filmlerinde baş ile boyun arasında dört vida olduğu görülüyor. Bu halde yaşamaya çalışıyorum.'

EVİN ALTINCI ÇOCUĞU OLDUM

İlk olarak bakım belgesi için mücadele ettiğini belirten Mercan, 'İlk başvurum reddedildi. Mahkemeye gittim. Bunu başarırsam evde bakımın yanı sıra tekerlekli sandalye de verilecek. Onun için uğraşıyoruz. Bunu aldıktan sonra da ameliyat ile ilgili sorumlulara dava açacağım. Boynumdaki bu kırık daha önce yoktu. Ameliyat öncesi çok doktora gittim. Kimse bu kırıktan bahsetmedi. Ameliyatta mı oldu, bilemiyorum. Ameliyatımı yapan doktoru göstermemeleri, ameliyatta olmayan bir doktorun rapor vermesi ve ameliyatta yaşananlarla ilgili soruşturma açılmasını istiyorum. Ben hastaneye kendi otomobilimle gittim. Çantamı kendim hazırladım. Ameliyattan sonra kendi başına yürüyemeyen, yardıma muhtaç biri olarak taksiyle evime döndüm. Hayatım mahvoldu. İki yıldır dışarı çıkmıyorum. Beş çocuğumuz vardı. Ben evdeki altıncı çocuk oldum. Ameliyat olmazsan felç olursun dediler, ameliyat olunca felç oldum' diye konuştu.

25.02.2013 - DHA