*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Zihinsel Engelli Öğrenci Velileri Eğitim Yönetmeliğine Dava Açıyor  (Okunma sayısı 857 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com

Okullarından kaydı silnen ancak halk eğitim merkezi bünyesinde yeniden okula dönme şansı verilen 23 yaş üstü zihinsel engelli öğrenci velileri, hem verilen sözlerin tümünün yerine getirilmemesi hem de söz üzerine değil kalıcı çözüm istedikleri için dava açıyor.

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle 23 yaş üstü zihinsel engelli çocukların okullarından atılmasının yankıları  devam ediyor. Halk eğitim merkezlerine yönlendirilen ve tüm şartlarının eskisi gibi olacağı söylenen öğrencilerin servis sorunu hala çözülemediği için karşıyaka Örnekköy'deki İş Eğitim Merkezi'ne okuldan kayıtları silinen 150 öğrenciden 8'i gidebiliyor. Okula gidebilen zihinsel engelli 8 çocuğun da ailelerinin arabayla bıraktığını belirten veliler, diğer halk eğitimlerin de yer bile bulamamış  olması sebebiyle çocuklarının 25 gündür okuldan yoksun olduğunu belirtti. kendisi de engelli olan avukat Sevda Erturan aracılığıyla  yasal haklarının peşine düşmeye karar veren veliler, önceki gün bir araya geldi. Yaklaşık 100 öğrenci ve velinin katıldığı toplantıda  sözlerle değil, resmi kayıtlarla konuşmanın zamanının geldiği ve dava açmaları gerektiği kararları alındı.

GEREKİRSE AİHM'YE GİDERİZ

Yönetmelik değişmesine yönelik yönetmeliğin kaldırılması için girişimlerini hukuka uygun şekilde yürütmeleri gerektiğini belirten  avukat Sevda Erturan, “Yasal olarak hepinizin arkasında olmaya söz veriyorum. Sizleri en iyi ben anlarım. Ben de engelliyim ve  engelim gün geçtikçe artıyor. Elimden geldiği kadar siz aileler ve çocuklarınızın mutluluğu için çalışırım” dedi. Yasal olarak aileler ve  çocukları adına konuşmak için vekalet istediğini belirten Erturan, dava açmadan önce yapacakları girişimlerde yanında ailelerin kendi aralarında belirleyeceği temsilcilerin olması gerektiğini ve en az 10 velinin ortak bir vekalet vermesinin onlar adına yapacağı görüşmelerde etkili olacağını söyledi. Erturan, “Bu hafta bir takım görüşmelerimiz olacak. Onlardan sonra gerekirse dava  açabileceğimizi bu vekaletle göstermek istiyorum. Gerekirse avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideriz” dedi.

Halk eğitim merkezlerinin açtığı geçici kurslarla engelli öğrencilerin yaygın değil örgün eğitime geçirilerek ömür boyu eğitim haklarının ellerinden alındığına dikkat çeken Erturan, alt yapısının hazırlanmadan eğitim- öğrtemin başlamasına 1 ay kala yönetmelik  değişikliğinin çıkarıldığını vurguladı. “Halk eğitim kursları şu andaki eğitim yasasına aykırı değil ancak anayasa'nın 'kişinin eğitim  hakkı engellenemez' maddesi ile Türkiye'nin imzaladığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları sözleşmelerinin 'zihinsel engelli çocuklar  ömür boyu eğitim görür' ilkesine aykırı” diyen avukat Erturan, zihinsel engelli çocukların kurs değil eğitim görmelerinin gerektiğinin  altını çizdi.

TOPLULUKLAR BÖYLE PARÇALANIR

Ailelerin istediklerinin insan haklarına, önceki eğitim şartlarına uygun, doktoruyla, eğitimcisiyle, servisiyle bir eğitim olduğunu, bu  şartların da ancak eski yönetmelikle yerine getirilebileceğini belirten Erturan şöyle konuştu: “Halk eğitimlerde verilen yetersiz  şartlardaki kursları kabul ederseniz, itiraz hakkınız da kalmaz. Halk eğitimlere yönlendirerek parçalanmanın ve sesinizi daha az çıkarmanızın yolları aranıyor. Topluluklar böyle parçalanır. Biz ömür boyu eğitim hakkını talep edeceğiz. Talep dersek kimse yüzümüze  bakmaz ama yasal yolla hakkımızı ararsak yetkililer tedirgin olacaktır. İktidar partisinin milletvekillerine taslak hazırlatabiliriz. Yerel  seçimlerin de yakın olduğu bu günlerde sesiniz ne kadar yüksek çıkarsa farkedilecek ve dinleneceksiniz. Çocuklarınızın durumu çok  özel onları ev hanımlarının gittiği kurslara terk etmeyin, okullaşalım.”

YAZILI DİLEKÇELER VERECEĞİZ

Verilen sözlerin sözde kalacağını belirten Erturan, “Ben yazılı metne bakarım. Bu hafta başında iktidar partisinin il yöneticileri ve  milletvekilleriyle bu konular üzerine görüşeceğim. Bugün burada belirleyeceğimiz vekalet veren isimlerden bir kaçıyla gidelim. resmi  dilekçelerle konuşalım ve yazılı cevaplar bekleyelim. Verilen cevaplardan istediğimiz yanıtlar verilmezse dava yolunu seçelim. Ben avukatlık yaptığım her işte önce uzlaşı yolunu seçerim. Burada da koordineli olarak önce bu yola başvuralım” diye konuştu.

VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Öğrenci velilerinden Hüseyin atılgan da birlik olma çağrısı yaparak, “İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı bize söz verdi ama o sözler  tutulmadı. Bizlerden sorumlu müdür yardımcısı Süleyman Özduran bana 'ben Vefa Bey'in yerinde olsam size bu sözleri de vermezdim'  dedi. Biz belki de gelecek yıl okula alınmayacağız. Bu çocuklar dağılırsa yok olurlar. Şu anda bile dağıldık. Valilik önünde yaptığımız  eylem çok ses getirmişti. Şimdi bu girişimlerimizden sonra yeniden eylem yapacağız. Çünkü biz 15 gün süre vermiştik herşeyi eski  hale getirmeleri için ama bu süre de doldu ve bizler perişanız. Çocuklarımız okula gidemiyor” dedi. Bir başka veli Fügen Türkay da  Halk eğitimin kendi okulumuzda kurs açarak herkesi geri alması bizim sesimizi kesmek için yapılmış bir kandırmacadan başka bir şey değil. Biz halk eğitimlerin açtığı kursların öğrencisi olmak istemiyoruz. Ömür boyu eğitim aldığımız okullumuzu istiyoruz ve  imkanlarının geliştirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

16.10.2012 - 9 Eylül Gazetesi